Ana Sayfa İrtibat Sık Kullananlara Ekle Sitemizin Tanıtımına Katkıda Bulunun Biz Kimiz ? İlkelerimiz
 SONUÇ

     Din; gerek akıl, düşünce, felsefe ile gerekse ruhsal, mistik, sezgi yolu ile binlerce yıldır insanların aramış olduğu değişmez doğruları, hikmeti, eşyanın asıl yüzünü bizlere göstermek için Allah'u Teala'nın gönderdiği, insanların deneme yanılma yolu ile zaman harcamadan hem dünya hem de ahiret mutluluğunu sağlayacak , ilahi sevgi mesajlarının genel adıdır.

     İnsanları sadece, dünya mutluluğuna çağırıp, ahiret saadetini göz ardı eden (Yahudilik gibi) batıl dinler bulunduğu gibi, sadece ahiret mutluluğu hedefleyip, dünya hayatını göz ardı eden (Hıristiyanlık gibi) batıl dinler bulunmaktadır.

    Halbuki İslam dünya ve ahiret arasında bir denge sağlamış, ahiret mutluluğu için dünyada yapılan iyi amelleri ön şart olarak ileri sürmüştür. Dünyada yapılması istenen iyi davranışlarla,insanın dünya nimetlerine yüz çevirmeden her türlü helal (iyi,temiz ) nimetlerden, aşırıya, harama, kötülüğe bulaşmadan faydalanmasını da İslam temin etmiştir.

    Özetle, bu dünyada İslami emirleri yaşayıp, huzur içinde, bedeni ve ruhi yönden mutmain olup, Allah'a kul olup, onun kuluna saygı gösteren her insan ahirette de cenneti kazanıp, sonsuz mutluluğa erişecektir. Cennete gitmenin formülü İslami emirleri yapmak, yasaklardan kaçınmaktır. Bundan sonra isteyen cennete, isteyen kendi isteğiyle ( İslamiyet'i yaşamayarak ) cehenneme gider.
                                                    EL-İSLAMU YE’LU VELA YܒLA ALEYH

     Benim yolum budur (1) Bu yol orta yoldur (2) iyiliğin emredildiği, kötülükten sakındırıldığı (3) Bu yolu dileyen kabul eder, dileyen etmez (4a) Kim arınırsa hayrı kendinedir (4b) Bizde Zorlama yoktur (5) bizim dinimiz bize, başkalarınki başkalarına (6) Yoksa Allah dilese idi herkesi iman sahibi olarak yaratırdı (7) Ama  hidayet bir gönül işi, insanın kendisi isteyecek (8) Bize düşen sadece öğüt vermektir (9) tebliğdir (10) Biz zorlayıcı değiliz (11) Tebliğimizi de " hikmet,güzel öğüt, en iyi mücadele"  (12) ile yaparız.
 

  1-Yusuf:108  2-Bakara:143  3-Âli-İmran:104  4-Kehf:29  4b-Fatır:18  5-Bakara:256  6-Kafirun:6  7-Yunus:99  8-Şura:13  9-Ğaşiye:21  10-Şura:48  11-Kaf:45   12-Nahl:125