Ana Sayfa

İrtibat

Sık Kullananlara Ekle

Sitemizin Tanıtımına Katkıda Bulunun

Biz Kimiz ?

İlkelerimiz

KOCA DİKTATÖR, HALK EZİLİYOR AMA MÜMTAZ BASINIMIZA GÖRE EŞ AÇIKSA NO PROBLEMOS *

                    

                  
 
      

                

              

 

Onlar açıldı biz kapandık

 


 

 
 

Ürdün Kralı Abdullah ile güzel eşi Kraliçe Rania Türkiye’ye gelince, “Bir onların karılarına bakın, bir de bizim politikacı eşlerine” muhabbeti yeniden başladı. Bugün Hürrriyet’in iki yazarı bu konuya değinmişti. Hürriyet ise, AKP’nin ilk iktidar günlerinde attığı “Onlar açıldı, biz kapandık” manşetini bu sefer yenileme gereği duymadı. Benim bir temel itirazım var bu tespite...

 

                           HÜRRİYET’İN İKİ YAZARINDAN ALINTI

                                        Onlar Müslüman değil!

                       Emin ÇÖLAŞAN / Hürriyet, 19 mart 2004

Yurtdışına çıkmaya, oralarda görmeye gerek yok. Pek çok İslam ülkesinin en üst düzey yöneticileri, eşleriyle birlikte ülkemize geliyor. Onları medyadan izliyoruz.

Pakistan Devlet Başkanı.
Endonezya Devlet Başkanı. (Hanım).
Suriye Cumhurbaşkanı.
Bangladeş Başbakanı. (Hanım).
Son olarak Ürdün Kralı.

Kendileri -ya da eşlerinin- başları açık!

Bir bölümünü ülkemizde görmediğimiz Mısır, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika'nın Müslüman ülkeleri...

Belki bir veya iki istisna ile eşlerinin başları açık... Ve hiçbirinden Atatürk gibi bir devlet adamı geçmemiş, devrimler yapılmamış.

Türban takmıyorlar. Niçin?

Onlar Müslüman değil ki!..


*

                                       Fotoğraftaki acı gerçekler ve diğerleri...

                                      Tufan TÜRENÇ / Hürriyet, 19 Mart 2004

   Ürdün Kralı Abdullah'ın eşi Kraliçe Rania ile Emine Erdoğan'ın yan yana fotoğraflarını görünce içimi derin bir hüzün kapladı.

Fotoğrafa bakarken bir an kendi kendime, ‘‘Bu hanımefendilerden hangisi laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın eşi, hangisi bir Arap ülkesi olan Ürdün'ün kraliçesi’’ diye sormadan edemedim.

Kraliçe Rania, fotoğrafta tam Batılı bir kadın gibi çok şık ve modern giysiler içinde gülümsüyordu.

Emine Hanımefendi ise Arap geleneklerine uygun bir tesettür içindeydi. O da gülümsüyordu. (Nezaketsizlik yapmamak için kıyafetini değerlendirmiyorum.)

Sanırım bir yabancıya bu fotoğrafı gösterseniz ve ‘‘Kim kimdir?’’ diye sorsanız, doğru yanıtı mümkün değil veremez.

Bilmiyorum, bu fotoğraf karşısında AKP'liler ne düşünüyor?

 

                                    HÜRRİYET’İN O MANŞETİNİ DE HATIRLATAYIM

                                                          Onlar açıldı biz kapandık

                                                Hürriyet, 23 Aralık 2002

Müslüman ülkelerin başı açık 'first lady'leri ve kadın liderleri ön plana çıkarken, İslam dünyasındaki tek laik ülke olan Türkiye'de tam tersi bir durum yaşanıyor. AKP hükümetinde yer alan 24 bakandan 15'inin eşi türban takıyor.

3 Kasım genel seçimlerinin ardından oluşan Türkiye'nin yeni üst düzey yönetiminde, türbanlı eşler ağır basıyor. Başta AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, protokolde ikinci sırada bulunan TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Abdullah Gül'ün eşleri de türbanlı. Kabinedeki 24 bakandan 15'inin eşi türban takıyor. Buna karşılık, Arap ve Müslüman ülkelerin pek çoğunda lider eşleri, açık saçları ile dünya kamuoyunun gündemine giriyor.

İslam dünyasının önde gelen ülkelerinde sadece lider eşleri değil, kadın liderler de çoğunlukla başı açık ve modern giysiler içinde görünüyor. Endonezya Devlet Başkanı Megawati ve Bangladeş Başbakanı Begüm Halide Ziya bunun en tipik örnekleri. Arap dünyası dışındaki İslam ülkelerinde de lider eşlerinin örtündüğüne pek rastlanmıyor. Pakistan ve Malezya'da lider eşleri kesinlikle türban takmıyor.

 

 

Onlar devrildi, biz model olduk

           “Onlar açıldı, biz kapandık.”

23 Kasım 2002 tarihli Hürriyet gazetesinin manşeti böyleydi.

AKP yeni iktidara gelmiş. İlk bakanlar kurulu açıklanmış. Büyük gazetenin büyük editoryal kadrosu işi gücü bırakmış ve saymış:

“Müslüman ülkelerin başı açık ‘first lady’leri ve kadın liderleri ön plana çıkarken, İslam dünyasındaki tek laik ülke olan Türkiye’de tam tersi bir durum yaşanıyor. AKP hükümetinde yer alan 24 bakandan 15’inin eşi türban takıyor.”

Haberde en sevdiğim cümle şu: “Arap ve Müslüman ülkelerin pek çoğunda lider eşleri, açık saçları ile dünya kamuoyunun gündemine giriyor.”

Gelin o günlerde “açık saçlarıyla”, bugünlerde ise ne zaman ülkelerini terk edecekleri sorusuyla gündemde olan diktatör eşlerini, Hürriyet’in o gün nasıl tanıttığına bakalım:

Mısır: Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in eşi Suzan Mübarek, zevkli takıları ve modern giyimiyle Arap dünyasının genç first lady’leriyle yarışıyor. Arap Kadın Organizasyonu’nun kurulmasında emeği geçen Suzan Mübarek, “Kadınlar karar mekanizmalarına katılmadıkça geleceğimiz olamaz” diyor.

Pakistan: Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in eşi Begüm Sehba Müşerref de ülkenin yerel giysileri içinde modern bir kadın görünümünde. Pervez Müşerref’in Pakistan’da Türkiye modelini yaratmak istediği biliniyor. Türkiye’deki lider eşleri kapanırken, asker kökenli Müşerref’in Türkiye modelini uygulaması tezat oluşturuyor.

Libya: Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin eşi Safiye Farkaş Albrassi ile kızı Ayşe de modern bir giyim tarzını benimsiyor.

Haberin devamında Ürdün, Suriye gibi diğer ülkelerin eşlerine (ya da açık saçlarına) “modern, çağdaş” diye iltifatlar yağdırılmış.
                                                                                                                        ( Yıldıray Oğur: Taraf: 13.02.2011) 

 

                      VE BİR GÜN HALK DEVRİME BAŞLAR, HER ŞEY GÜN YÜZÜNE ÇIKAR! 

       

       

                                 

                 

                                    


 

                                      
                                                                   Bu da kapak olsun, anlayana...!