Ana Sayfa İrtibat Sık Kullananlara Ekle Sitemizin Tanıtımına Katkıda Bulunun Biz Kimiz ? İlkelerimiz
 HALVET DER ENCÜMEN

                                                 HAYY.gif (42522 bytes)                        TASAVVUF                     HAYY.gif (42522 bytes)                    

                                             

     KUR'AN'DAKİ AHLAKİ-AMELİ  EMİRLERİN KURUMLAŞMIŞ KURALLARA BAĞLANMIŞ ,KUR'AN KAYNAKLI BİR FELSEFİ-AMELİ EKOLDÜR.

                                                                                  TARİKAT

     TASAVVUFU HAYATLARINA GEÇİRME  İDDİASINDA OLAN İNSANLARIN BİR ARAYA GELEREK KURDUKLARI KURUMLARDIR.İNSANIN OLDUĞU HER YERDE OLDUĞU GİBİ - TASAVVUFTA DEĞİL  AMA - TARİKATLARDA DA NE YAZIK  Kİ BAZI HATALARA DÜŞÜLEBİLMEKTEDİR. BUNLARIN  BAŞLICALARI :

ŞEYHİMİZE SEVGİDE AŞIRIYA GİDİLMESİDİR :

      ŞEYHİ  HZ. RESUL'DEN  ÇOK SEVİP ,DÜŞÜNMEYEN ( SAHABİ " ANAM BABAM SANA FEDA OLSUN YA RESULÜLLAH !" DİYORLARDI , AMA O'NA SEVGİDE AŞIRIYA GİTMİYORLAR , HZ. RESUL'DE ONLARI BU KONULARDA UYARIYORDU ) , SEVGİDE SIRALAMAYI ALLAH - RESUL - ŞEYH  SIRALAMASINA GÖRE YAPAN , MÜRİDİN EŞİNE ,ÇOCUKLARINA VAZİFELERİNİ İHMAL ETTİRMEYEN , MÜRİT-SOFİ KARDEŞLERİNDEN ÖNCE  AİLE HAKLARININ  VARLIĞINA İNANAN  BİR TARİKAT ANLAYIŞI

ŞEYHİMİZE İZAFE EDİLEN SIFATLARDA AŞIRIYA KAÇMAMAK :

      "ALLAH DÜNYADA OLACAK İŞLERİ ŞEYHİME HAVALE ETTİ " SÖZÜ,

       DENİZE DÜŞÜNCE "MEDET YA ALLAH  " DEYİNCE KURTULAMAYIP , "MEDET YA ŞEYHİM" DEYİNCE KURTULMA MASALI .İNSANIN   İMANINI TEHLİKEYE ATACAK  HİKAYELERE -AÇIKLAMALARI VARSA BİLE - NE GEREK VAR ?

          SORULUNCA " TABİİ Kİ ŞEYHİM ALLAH'IN   HİMMET -İZNİ İLE YARDIM EDER DEYİP SONRA DA  FİİLİYATTA bu gerçeği unutup  ALLAH - RESUL'DEN ÇOK ŞEYHE TEVEKKÜL,RABITA,VİRD ETMEK !

VAKARI REDDETMEYEN TARİKAT ANLAYIŞI :

       NEFSİ KÖRELTME ADINA MÜSLÜMAN'IN ŞAHSINI   SOSYAL HAYATTA RENCİDE EDECEK ESKİ ,YIPRAK GİYSİ GİYME, DAVRANIŞLARDA BULUNMA , SÖZLER SÖYLEME. NEFSİ DIŞ GÖRÜNÜŞLE DEĞİL , GİZLİCE İÇ  DÜNYAMIZDA   YOK EDELİM . İSLAM  KİBİRİ YASAKLAMIŞ , VAKARI EMRETMİŞTİR !

ŞEYHİMİZDE KERAMET DEĞİL, İSTİKMET - İSLAM YOLUNDA YÜRÜME AZMİ - ARAMALIYIZ VE BU YETERLİ OLMALIDIR! :
      İMAMI ŞAFİ  DERKİ:
" Bir kimseyi havada uçarken,suyun üzerinde yürürken de görseniz onun İŞİNİ KURAN ve SÜNNET terazisinde tartınız. " (ibn-i kesir: 1-89)
 

KERAMETE ASLA ÖNEM VERMEMELİYİZ

                                                               KERAMET NEDİR...İŞTE BİR ÖRNEK
                               Mahmut Ustaosmanoğlu Efendi Hazretleri'nden , H. Üzmez'e...  :
      Bir gün kendilerine "kerameti ve gaybı" sormuştum. Büyük bir tevazu içinde bana şöyle cevap vermişlerdi: "Keramet-i Evliya Hak'tır. Gaybı ise Allah'tan başka kimse bilemez" buyurmuşlardı. Ben itiraz edecek olunca... "Bizde gördüğünü zannettiğin bazı sıra dışı tecelliler varsa... O, Rabbimizin sana bir ikramıdır. Benim bir şeyden haberim yoktur" demişlerdi.
(Vakit :09.04.2006)
    İŞTE KERAMET BU! YANİ  YAPANIN BİLE HABERİ YOK... DİREK ALLAH  YAPTIRIYOR... KERAMETİ GÖRÜNCE HATIRLANMASI GEREKEN ALLAH'TIR, KERAMET ÜZERİNDE VUKU BULAN DEĞİL!

      "Mahmut Hoca'ya Milli Gazete'den geldik diyerek, Zaman gazetesi muhabirleri resmini çekiyor." (Cübbeli Ahmet Hoca, Habertürk, 23:52) ALLAH İZİN VERMEYİNCE EVİNE GİRENLERDEN HABERİ YOK MAHMUT EFENDİ'NİN!
      
Bayezid-i Bistâmî: "Havada bağdaş kurup oturabilen birini görürseniz, o şahsın ilâhî emir ve yasak hudûtlarını koruduğunu, sünnete tâbî olduğunu ve Hakk’ın hukûkuna riâyet ettiğini görmedikçe, bunun bir kerâmet olduğuna inanmayınız."
 

       NOT : BU SAYFAYI HAZIRLAYANLAR TASAVVUFA ASLA KARŞI DEĞİLDİR AMA TARİKATTAKİ  VAR OLAN  YANLIŞLARI REDDEDİP , ŞİRKE BULAŞMIŞ OLAN BÖLÜMLERİNİN , HATALARDAN TEMİZLENMESİNİ  HEDEFLEMEKTEYİZ !